Po raz piętnasty w Łęcznej, w ostatni weekend lipca (28-29) odbędzie się Festiwal Kapel Ulicznych i Podwórkowych. Z inicjatywą zorganizowania w Łęcznej corocznego konkursu kapel ulicznych i podwórkowych w roku 1998 wyszli członkowie Górniczej Kapeli Podwórkowej „Karbon”, a ściślej Adam Świeca - ówczesny kierownik kapeli. Inicjatywa ta zyskała wsparcie Zarządu Związku Zawodowego Górników w Polsce przy Lubelskim Węglu „Bogdanka” SA oraz przychylność i wsparcie finansowe władz samorządowych miasta a także Zarządu Lubelskiego Węgla „Bogdanka” SĄ. Z roku na rok festiwal rozwijał się i już po kilku latach przyjął formułę ogólnopolskiej imprezy, której główny ciężar organizacji z czasem przejęło Centrum Kultury, i tak jest do dzisiaj.

Każdego roku do Łęcznej zjeżdża kwiat polskiego folkloru miejskiego by stanąć do konkursowej rywalizacji i zaprezentować się łęczyńskiej publiczności. W ciągu tych piętnastu lat gościło w Łęcznej kilkadziesiąt znanych i cenionych kapel z różnych zakątków naszego kraju m.in. Praska Kapela Podwórkowa z Warszawy, Fidelis z Przemyśla, Centusie z Krakowa, Śląskie Bajery z Ornontowic, Koronowiacy w Koronowa, Zgadnij z Jastrzębia Zdroju, Sutki z Hrubieszowa, Piaskowianie z Wielkopolski, Fakiry z Piotrkowa Trybunalskiego, Beka z Przeworska, czy Andrusiki z Andrychowa. Festiwal stał się wizytówką kulturalną naszego miasta i regionu.
    Łęczyński festiwal nie tylko wyłania zwycięzców, najlepszych twórców i odtwórców miejskiego muzykowania, ale jest przede wszystkim wielkim świętem …swojskiej muzyki i prawdziwej rozrywki z udziałem żywo reagującej publiczności… Krakowianin, Antoni Mleczko, wielokrotny przewodniczący festiwalowego jury jest wprost zauroczony wspaniałą atmosferą naszego festiwalu, która mniej przypomina konkurs z ostrą rywalizacja, a bardziej spotkanie i wspólną zabawę starych przyjaciół ze wspaniałą publicznością grodu nad Wieprzem. Wojciech Nuckowski z kapeli Fidelis zauważa, …że tu czuje się ludzkie ciepło i bliskość…, a członkowie kapeli Sutki, chwalą organizatorów i dodają …Jesteście niezastąpieni w działaniach podtrzymujących folklor podwórkowy – TAK TRZYMAĆ…

W XV Festiwalu Kapel Ulicznych i Podwórkowych Łęczna 2012 zobaczymy 15 kapel m.in. Fakiry z Piotrkowa Trybunalskiego, Bałucką Kapelę Podwórkową, TA-JOJ z Przemyśla, Andrusiki z Andrychowa, TO i OWO z Myszkowa, Cianto z Rzeszowa, czy wielokrotnych laureatów naszego festiwalu – Bekę z Przeworska. W szranki tegorocznego konkursu stanie także kilka kapel, które w Łęcznej zaprezentują się po raz pierwszy, m.in.: Czarnoleska z Czarnej Białostockiej, Częstochowska Grupa Romana, czy Warszawska Kapela z Targówka.

Tradycyjnie już, główna jego część, a więc przesłuchania konkursowe i koncert galowy odbędą się w scenerii targowiska miejskiego przy ul. Braci Wójcickich 3. Rekordowa ilość kapel które w tym roku wystąpią na festiwalowej scenie oraz szeroki wachlarz repertuaru i wykonawców są gwarancją dobrej zabawy w rytmach melodii dawnych ulic i podwórek.

Organizacja ogólnopolskiego Festiwalu w Łęcznej byłaby niemożliwa bez przychylności oraz wsparcia stałych partnerów, którymi w minionym 15-leciu byli: Gmina Łęczna, Lubelski Węgiel „Bogdanka” SA, Związek Zawodowy Górników w Polsce Lubelski Węgiel „Bogdanka”, Łęczyńska Energetyka Spółka z o.o. w Bogdance, Korporacja Gwarecka SA w Bogdance, Związek Zawodowy „Kadra” Lubelski Węgiel „Bogdanka” SA,  Komisja Międzyzakładowa NSZZ „Solidarność” Lubelski Węgiel „Bogdanka” SA, Bank Spółdzielczy w Łęcznej, Kwiaciarnia Wiesławy i Henryka Borków, GKS „Górnik" Łęczna, Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Łęczna Sp. z o.o.

Komitet Organizacyjny

Współorganizatorzy:
Gmina Łęczna,
Przedsiębiorstwo Gospodarki
Komunalnej i Mieszkaniowej Łęczna Sp. z o.o.