GALERIA ODK zaprasza na wystawę malarstwa Daniela Gromackiego.

Wystawa czynna do 20 marca 2013 w CK-Osiedlowy Dom Kultury w Łęcznej, ul. Górnicza 12.

Daniel Gromacki

Urodził się, mieszka i tworzy w Hajnówce. Absolwent Wydziału Humanistycznego i Wydziału Artystycznego UMSC (Studia podyplomowe z zakresu edukacji plastycznej) w Lublinie oraz Lubelskiej Szkoły Sztuki i Projektowania na kierunku Techniki Malarskie i Pozłotnicze. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków PSU.

"Daniel Gromacki nie goni za egzotycznymi tematami. Przetwarza rzeczywistość przez pryzmat lokalnej tradycji, folkloru, co jest znaczące a jednocześnie obiecujące u tak młodego malarza. Jest bardzo pracowitym twórcą. Tworzy całe cykle podobnych w klimacie prac, różne ujęcia tego samego tematu. Powstają głębokie studia- w jednym cyklu nawet ponad 40 prac- aż temat nie uzna za wyczerpany zupełnie. I tak powtarzały się jabłka na tle ręczników obrzędowych, potem przyszedł czas na akty, martwe natury z kwiatami w wazonach na tle pasiaków i makatek oraz ostatnio pejzaże - las, wiejskie chaty, pola. Kolor odgrywa tu ogromną rolę. Jego paleta barwna jest nasycona, ekspresyjna, odważnie zestawiona, a płótna zyskują wyraźną fakturę. Wyszedł w swej twórczości od malarstwa realistycznego, by poprzez ekspresję powoli, drobnymi kroczkami zbliżać się do abstrakcji, jako punktu docelowego."

Agnieszka Tichoniuk, historyk sztuki