Szanowni Państwo!
Człowiek uczy się zawsze. Przez całe życie. To prawda tak oczywista, że aż przysłowiowa. Najpełniej się człowiek uczy, gdy czuje apetyt na wiedzę. Ta właśnie chęć nauki świadczy o wyjątkowości słuchaczy Uniwersytetów Trzeciego Wieku.
Premier Jerzy Buzek
Słuchacze Uniwersytetów Trzeciego Wieku stanowią grono ponad 100 tys. członków i są zrzeszeni w 410 organizacjach. Są to organizacje stworzone oddolnie, przez środowisko aktywnych seniorów. Ludzi którym chce się chcieć. A żyjemy w społeczeństwie, w którym coraz rzadziej spotykamy rodziny wielopokoleniowe. Coraz częściej dzieci i wnuki są na drugim końcu świata. Tempo zmian technologicznych powoduje u ludzi starszych rosnące poczucie dyskomfortu, wyobcowania. W dobie niebywałego postępu, rozwoju nowoczesnych technologii, otwartych granic, elastyczności i mobilności zatrudnienia, jakich ludzkość nie znała we wcześniejszych epokach, rozwoju nowoczesnych, szybkich narzędzi i form komunikacji poczucie osamotnienia i alienacji przez osoby starsze staje się coraz bardziej widocznym problemem społecznym. Tęsknota za drugą osobą, za kontaktami z innymi ludźmi, chęć bycia potrzebnym, stają się pragnieniami trudnymi do spełnienia w miarę przybywania lat, a ubywania sił witalnych. Świat pędzi coraz szybciej a starsi zostają coraz częściej sami. My, w naszym łęczyńskim środowisku chcemy stworzyć możliwość aby uczestnicy Uniwersytetu mieli możliwość poznawania różnych zakresów wiedzy, nauki, kultury będących przedmiotem ich zainteresowań i potrzeb. Chcemy inspirować osoby starsze do różnych form własnej aktywności fizycznej i umysłowej, pobudzać do umiejętnego planowania i organizowania własnego czasu, współdziałania z innymi grupami społecznymi, przeciwdziałać, choć w niewielkim stopniu, przejawom dyskryminacji, wyalienowania, wykluczenia społecznego i technologicznego.
Szanowni Państwo.
W Łęcznej rozpoczynamy drugi rok akademicki Filii Lubelskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Jesteśmy organizacją społeczną o charakterze non profit. Jej działalność opiera się na wolontariacie słuchaczy oraz wsparciu instytucji i sponsorów. Praca merytoryczna w zakresie ustawicznego kształcenia i działalność statutowa finansowana jest ze składek studentów, darowizn oraz pomocy rożnych podmiotów. Życzę więc wszystkim słuchaczom, by był to rok wyjątkowy. Rok który pomoże w spełnieniu Waszych pragnień, rozwijaniu pasji. Mam nadzieję, że przygotowane dla Państwa zajęcia uniwersyteckie będą sprzyjały spotkaniom z ciekawymi ludźmi, pozyskiwaniu nowe wiedzy, przypominaniu i systematyzowaniu wiedzy dotychczasowej.
Życzę słuchaczom naszej Filii U T W by zajęcia w których będziecie uczestniczyć sprzyjały integracji z osobami o podobnych zainteresowaniach, życzliwie do siebie nastawionych i mówiąc kolokwialnie „ pozytywnie zakręconych”. Przyjęcie na siebie obowiązków słuchacza, aktywne włączenie się w życie uniwersyteckie, systematyczny udział w zajęciach, umiejętność samodzielnego wyboru określonej formy zajęć w zespołach zainteresowań, spowoduje, że poczujecie się Państwo spełnieni, bardziej potrzebni, odkryjecie na nowo sens swojego istnienia. Zadbajmy o swoją kondycję fizyczną i umysłową. Nie dajmy zepchnąć się na margines tak szybko rozwijającego się wokół nas świata. Uczmy się od siebie nawzajem otwartości na świat, wykorzystujmy swoje doświadczenie życiowe, nawiązujmy nowe znajomości, a może nawet przyjaźnie. Odkryjmy na nowo znaczenie słów Pani Łucji Badorowej ( pierwszej przewodniczącej Rady Samorządu LUTW): „ Tworzymy uczelnię samorządową, która działa zgodnie z wolą Słuchaczy, przy ich aktywnym udziale. …Pomyśl, spytaj, spróbuj dać coś z siebie! Zgłaszaj propozycje ulepszeń…” I nie zapomnijmy o dewizie naszego uniwersytetu: „Nasz Uniwersytet wspiera mnie w rozwoju. Ja wspieram rozwój naszego Uniwersytetu”. To znaczy, że tylko wspólnie możemy to zrobić. Oczywiście w ramach możliwości finansowych, lokalowych ,organizacyjnych, doświadczenia i kompetencji. Wszyscy jesteśmy wolontariuszami w Uniwersytecie stąd cierpliwie ale skutecznie musimy się zorganizować. Nowym słuchaczom, życzę by jak najszybciej poczuli się pełnoprawnymi członkami naszej społeczności. Liczymy na wasze pomysły, ciekawe inicjatywy, energię i zapał. Uważam, że Łęcznej jesteśmy potrzebni.
W tym miejscu, chciałbym szczególnie serdecznie podziękować koleżankom Danucie Błaziak, Ewie Majewskiej, Eugenii Kosowskiej, Jasi Sobów jak i kolegom Sławomirowi Szczepankowi i Janowi Libiszewskiemu za osobiste zaangażowanie i pomoc przy organizowaniu pracy naszej Filii Uniwersytetu. Dziękuję proboszczom naszych parafii Proboszczowi Dziekanowi Stefanowi Misa proboszczom Andrzejowi Lupa i Januszowi Rzeźnikowi za kilkakrotne ogłoszenia o naborze do Uniwersytetu. Dziękuję redakcjom Pojezierza, Kuriera Lubelskiego i Dziennika Wschodniego oraz Rzecznikowi prasowemu Urzędu Miasta za reklamę w mediach. Szczególnie serdecznie dziękuję Dyrektorowi Eugeniuszowi Misiewiczowi i pracownikom Centrum Kultury za okazaną życzliwość i pomoc w organizacji Uniwersytetu, jego pracy merytorycznej i dzisiejszej uroczystości. Na ręce Pana Stanisława Dudka dziękuję Rejonowemu Związkowi Emerytów i Rencistów w Łęcznej za użyczenie nam biura co umożliwiło przeprowadzenie naboru. Dziękuję sponsorom którzy wsparli nas finansowo w naszej działalności. Dziękuję lekarzom naszego SP ZOZ Państwu Skórskim za ciekawe wykłady dla naszych słuchaczy. Szczególnie gorąco dziękuję bibliotekom miejsko-gminnej i powiatowej za włożoną pracę w bezpłatne kursy komputerowe dla seniorów i zaproponowany e-lerning. Panie – jesteście wspaniałe. Dziękuję koleżankom które upiekły ciasto na dzisiejszy poczęstunek na który zapraszam wszystkich obecnych po zakończeniu uroczystości.
Proszę wszystkich o dalszą życzliwość, dobrą współpracę i pomoc.
Szanowni Państwo.
Bez Waszego wsparcia i pomocy działalność naszej Filii nie była by możliwa.
Rok akademicki 2012/2013 Filii Lubelskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Łęcznej uważam za otwarty.