Wystawa w ODK

czwartek, 13 styczeń 2022 18:00 - poniedziałek, 07 luty 2022

Wydarzenia

Miejsce wydarzenia

CK-Osiedlowy Dom Kultury w Łęcznej
ul. Górnicza 12
Łęczna

Ck-Osiedlowy Dom Kultury w Łęcznej

zaprasza na wernisaz wystawy prac Roberta Znajomskiego

"In memoriam"

 

Wernisaż wystawy 13 stycznia 2022 r., godz. 18.00

w Galerii CK-Osiedlowego Domu Kultury w Łęcznej, ul. Górnicza 12

 

Wystawa czynna do 7 lutego 2022 r.

 

 

 

7 stycznia tego roku, na powikłania po covidzie, zmarł śp. Robert Znajomski – artysta plastyk, nauczyciel, a nade wszystko dobry człowiek. Pozostawił żonę Annę i dwóch synów: Jana i Huberta. Był wiceprezesem Łęczyńskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury i Sztuki PLAMA, członkiem Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Plastyków, Zrzeszenia Łódzkich Odkrywców Metali ZŁOM, Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łęczyńskiej. Należał do Międzynarodowego Ruchu International Union of Mail-Artists – IUOMA.

R. Znajomski urodził się 1 stycznia 1968 r. w Hrubieszowie. Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego w Tomaszowie Lubelskim, w latach 1989-1991 kontynuował naukę w Studium Nauczycielskim w Zamościu w klasie o profilu plastycznym. Pracował w Szkole Podstawowej w Ostrówku, gm. Puchaczów. W międzyczasie ukończył studia w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie. W 1998 roku uzyskał dyplom w Pracowni Grafiki prof. Zdzisława Niedźwiedzia.

Poza pracą pedagogiczną z dziećmi i młodzieżą aktywnie tworzył. Obok grafiki interesował się szeregiem innych technik malarskich. Malował olejem, akrylem, temperą, akwarelą. Rysował pastelami, tuszem, ołówkiem i węglem. Pasjonował się fotografią.

Głównym tematem jego twórczości była natura modyfikowana i wyrażana w formach geometrycznych i abstrakcyjnych. W malarstwie interesował go kolor, który był źródłem jego inspiracji. Zaś w rysunku skupiał się kresce i linii – i jak mawiał – „za pomocą skromnych środków staram się przedstawić swoje wizje świata”.

Grafiki i rysunki, jak napisano w jednym z katalogów, to małe formaty zamknięte w przestrzeni zbudowanej za pomocą linii. „Maleństwa” – jak je określał Robert – pozwalają na wręcz analityczne przestudiowanie każdej kreski i plamki, a także symbolicznych odniesień, sugerujących światopogląd autora i jego stosunek do świata i ludzkich postaw...

W innym momencie Robert o swojej twórczości pisał tak: „materię twórczą traktuję symbolicznie, skrótowo... Staram się, by moja wystawa była zaproszeniem do wspólnej refleksji, zadumy, która pozwoli choć na chwilę zatrzymać się i wyrwać z chaosu, w jaki jesteśmy codziennie uwikłani. Chcę pobudzić wrażliwość widza, nakłonić do własnych przemyśleń i interpretacji oraz znalezienia anioła w sobie lub w rzeczach codziennych”.

R. Znajomski swoje prace prezentował na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych, m.in. w Łęcznej, Tomaszowie Lubelskim, Lublinie, Zamościu, Puławach, Krakowie, Tyńcu, Kluczborku, Świebodzinie, Białymstoku, Tarnowie, Olsztynie, oraz na ponad 500 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą: np. w Treviolo (Włochy), Kowlu (Ukraina), Druskienikach (Litwa). Brał udział w wielu projektach mail artowych w Europie i na innych kontynentach. Jego mailarty znajdują się w Niemczech, Rosji, Belgii, Holandii, a także Kanadzie, Wenezueli, Meksyku czy Australii.

Był laureatem nagród i wyróżnień w konkursach ogólnopolskich. Jego prace były zamieszczane w czasopismach: „Ulotna Przestrzeń”, „Nestor”, „Głos Nauczycielski” i w „Merkuriuszu”.

Wspomnienie ukazało się na łamach
„Merkuriusza Łęczyńskiego” nr 34/2021