Galerie
23 listopada 2018 r. w sali widowiskowej Centrum Kultury w Łęcznej odbyła się promocja 31. numeru "Merkuriusza Łęczyńskiego" wydanego przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łęczyńskiej. Rocznik, pod redakcją w składzie Eugeniusz Misiewicz (red. naczelny) i Paweł Brodzisz, wydany został przy współfinansowaniu Gminy Łęczna i Województwa Lubelskiego. Uroczystość promocji publikacji uświetnił występ chóru dziecięcego z Centrum Kultury w Łęcznej "Prima Volta" pod dyrekcją Dawida Podgóskiego z akompaniamentem Melanii Szczepanowskiej.
Ze wstępu:
31. numer „Merkuriusza Łęczyńskiego” ukazuje się w roku szczególnym dla naszej Ojczyzny i Polaków. 100 lat temu, w listopadzie 1918 roku, Polska po 123 latach niewoli, wybiła się na niepodległość. Nie dziwi więc, iż wydarzeniom związanym z tym okresem poświęcamy sporo miejsca. O udziale mieszkańców gminy Puchaczów w walkach na frontach I wojny światowej, a później w wojnie polsko-bolszewickiej pisze dr Agnieszka Hucz-Ciężka, zaś Kazimierz Woś o ziemi milejowskiej u progu odzyskania niepodległości. Początkom lotnictwa polskiego, utworzonego w 1918 r., poświęcony jest fotoreportaż z unikatowymi fotografiami 2.Eskadry Wywiadowczej, poprzedzony krótkim wstępem niżej podpisanego.
Rok 2018 obfitował także w jubileusze o znaczeniu lokalnym. O 590-rocznicy utworzenia sołectwa w Witaniowie w 1428 roku pisze prof. Anna Sochacka i przybliża sylwetkę Bieniasza z Krzesimowa – pierwszego sołtysa tej wsi. O jubileuszu 160-lecia powołania straży pożarnej – jednej z najstarszych jednostek OSP w kraju – przypomina Eugeniusz Misiewicz, a obecna dyrektor biblioteki miejskiej – Danuta Panas – o 70 latach działalności placówki.
Sławomir Braniewski pisze o początkach parafii unickiej w Świerszczowie oraz jej znamienitych kolatorach i szerzej nieznanych administratorach. Natomiast dr Ewa Leśniewska przybliża historię zorganizowanych ad hoc podczas jesiennego jarmarku roku 1883 wyścigów konnych, które – jak konkluduje autorka – dały początek słynnym wyścigom konnym w Łęcznej i powstaniu Łęczyńskiego Towarzystwa Wyścigów Konnych.
Prof. Janusz Łosowski zamieszcza kolejne meldunki policyjne z roku 1936, które miejscowy komendant posterunku Policji Państwowej Jan Kanty Kamiński słał do swojego przełożonego w Lubartowie. Obraz życia gospodarczego ludności żydowskiej w Łęcznej
w okresie międzywojennym kreśli Ewa Grzesiak.
Z kolei o pierwszej szkole średniej powołanej w Łęcznej po drugiej wojnie, borykającej się nie tylko z problemami finansowymi, lokalowymi i kadrowymi, ale także ze sprawą „zagarniętego” fortepianu po właścicielce Podzamcza – pisze dr Monika Bogusz.
Nie mogło zabraknąć informacji o podwójnym sukcesie piłkarek GKS „Górnik” Łęczna, które w sezonie 2017/2018 zdobyły – pierwsze w historii klubu i Łęcznej – mistrzostwo Polski i Puchar Polski.
Paweł Brodzisz niestrudzenie relacjonuje dokonania Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łęczyńskiej, a w Kalendarium zamieszcza najważniejsze informacje o wydarzeniach kulturalnych oraz artystycznych, które miały miejsce w Łęcznej w ostatnim czasie.
Polecam i życzę miłej lektury.
Eugeniusz Misiewicz
Prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łęczyńskiej