9 października w GALERII CK w Łęcznej odbyło się uroczyste otwarcie wystawy poplenerowej XI Międzynarodowego Pleneru Artystycznego, który odbył się w lipcu tego roku w Łecznej. Artyści którzy w tym czasie gościli u nas na rzecz organizatora zostawili po dwa obrazy do stworzenia, których inspiracją była Łęczna i jej okolice oraz historia.
Wystawie towarzyszł katalog wydany na tę okoliczność we wstępie, którego czytamy:
W tym roku Centrum Kultury w Łęcznej po raz jedenasty gościło artystów- malarzy i rzeźbiarzy. Na międzynarodowy plener przyjechali z Węgier, Serbii, Białorusi, Ukrainy i Polski.
Czas od 1 do 11 lipca stał się dla nich czasem wytężonej pracy, efekty, której mamy okazję oglądać na obecnej wystawie poplenerowej.
Ten rok zaobfitował malarstwem w konwencji realistycznej i figuratywnej w takich technikach jak: olej, akryl sucha pastel, akwarela i colage. Malarze pracowali w plenerze i pracowniach udostępnionych w CK i ODK a rzeźbiarze tak jak w ubiegłych latach na terenie Przedszkola nr 3 rozpoczęli oni prace nad rzeźbami ukończenie, których zaplanowano na przyszły rok.
Zauroczeni zaułkami starego miasta Renata Szuryga, Majka Zuzańska, Alex Jerelo, Olja Fedoruk, Hunor Gyurkovics i Mariusz Szymański w sposób autorski ze specyficzną dla siebie ekspresją stworzyli obrazy nasycone barwami lata, przedstawiające skąpane w słońcu uliczki, ratusz, kościół, mansjonarię czy bożnicę. Także kolorystyka i faktura obrazów Gonda Zoltana znajduje swoje odpowiedniki w łęczyńskim krajobrazie.
Jurij Makarenko w ciepłej sepiowej tonacji ukazuje piękno pejzażu okalającego nasze miasto a świat roślin przybliżają Eszter Lang i Teresa Pietras, Ester stworzyła prace o charakterze nokturnu posługując się suchą pastelą na czarnym tle a Teresa przy użyciu akwareli ukazuje bogactwo kolorów i obfitość łąk i pól.
Obrazy Pawła Brodzisza w oliwkowo- zielonej kolorystyce to jakby zapis nieuchronności przemian; jeden przedstawia fragment starego miasta z kościółkiem a drugi fragment współczesnej Łęcznej z wieżowcami.
Edward Gałustow zafascynowany bogatą historią Łęcznej,łączy elementy z jej przeszłości, tytułując swoją pracę „Zabawa miastem”.
Zainspirowana XIX wieczną Łęczną na rycinie Norblina Juliia Getman proponuje nam swoją wersję sceny rodzajowej z tamtego okresu w błękitno- srebrzystym kolorycie.
Prace wykonane techniką colage Małgorzaty Samborskiej nawiązują do fragmentów architektonicznych jakie spotykamy spacerując po starym mieście.
Na wystawie prezentowane są także projekty naszych rzeźbiarzy Wiesława Bednarza i Bogdana Samborskiego. Rzeźby będą ustawione na terenie miasta- jedna przy rondzie Łęczyńskich Bohaterów Września, druga zaś na rondzie Żołnierzy Niezłomnych .
Obecna wystawa poplenerowa to kolejne potwierdzenie, że Łęczna potrafi oczarować mnogością motywów inspirując do twórczej pracy zarówno malarzy jak i rzeźbiarzy.
Majka Zuzańska